Bartolin kisti

 

Bartolin bezi müsin salgılayan bir bezdir. En önemli fonksiyonu cinsel ilişki sırasında salgısı sayesinde kayganlığı sağlamaktır.
Bartolin bezinin kanalları farklı nedenlerle tıkanırsa, salgıyı dışarı boşaltamaz ve bezin içi sıvı ile dolarak Bartolin kistine neden olabilir. Tıkanıklığa neden olan en sık enfeksiyon neisseria gonore enfeksiyonudur. Normal doğum sırasında doğumu kolaylaştırıcı olarak uygulanan epizyotomi yada perine arka kısmının düzeltici ameliyatları sırasında bu bezin kanalı hasar görebilir.
Başlangıç döneminde büyük dudakların iç tarafında sadece şişlik olarak kendini gösterir, çoğunlukla belirti vermez.
BARTOLİN ABSESİ:
Şişlik, kızarıklık, ilişkide ağrı, dokunmakla otururken ve yürürken ağrı gibi şikâyetler mevcuttur.
Tedavi: Lokal veya genel anestezi ile kistin çıkarılmasıdır. Abse gelişmişse cerrahi öncesi antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.
Uygulanan operasyon 15-20 dakika sürer. Operasyon sonrası yatak istirahati, soğuk uygulama, ameliyat bölgesine baskı uygulayan bir tampon uygulanması önerilir. İki hafta cinsel birliktelik yasaklanır. Ağrı kesici ve antibiyotik tedavisi önerilir.
BlogMarks ile paylaşDelicious ile paylaşFaceBook ile paylaşGoogle ile paylaşMixx ile paylaşMySpace ile paylaşTechNorati ile paylaşReddit ile paylaşTwitter ile paylaşYahoo Buzz ile paylaş
Op. Dr. Tülay AKÇAY
Nazilli Aydın doğumluyum. İlk orta ve liseyi Ankara'da okudum.
sitemiz bugün (5) kez, toplamda (94116) kez ziyaret edilmiştir.
Op. Dr. Tülay AKÇAY - Tüm Hakları Saklıdır.